Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

9
paź
2024

26 maja – 2 czerwca 2023. Wydarzenia dostępne

Grafika z datami 11 edycji Festiwalu Kultury bez Barier. Białe tło, a na nim czarny napis: 4 - 8.10.2023. Pod spodem logotyp Festiwalu.

Ogłaszamy daty 11 edycji Festiwalu Kultury bez Barier!

Szykujcie się na 11. Festiwal Kultury bez Barier! 

Tym razem Święto Dostępności zorganizują: Fundacja Kultury bez Barier, Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich, m.st. Warszawa i nasz nowy członek zespołu – Mazowiecki Instytut Kultury. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach: 4 – 8 października.

11. Festiwal Kultury bez Barier planujemy w formule trochę innej niż poprzednie. Szykujemy coś nowego, coś dostępnego, coś, co mamy nadzieję, Was zachwyci! Razem #MOŻEMY iść po nowe!

Więcej na ten moment nie zdradzamy. Szczegółowe informacje podamy wkrótce, bądźcie czujni!

Zachęcamy, dołączcie do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/E1E2cqBV


Festiwal Kultury bez Barier to wielkie święto dostępności, dzięki któremu osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mogą korzystać z dostępnych wydarzeń kulturalnych. Festiwalowy program tworzą instytucje i organizacje kultury z całej Polski.
Organizatorzy: Fundacja Kultury bez Barier, Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich, m.st. Warszawa, Mazowiecki Instytut Kultury.

Dowiedz się więcej o Festiwalu 

 

Grafika promująca spektakl: Klancyk i Peszki imp*owizują zen. Napis: 04.06 godz. 19:30. Teatr Komedia. Warszawa. Obok zdjęcie Marii i Jana Peszków oraz zdjęcie widowni teatru.

Klancyk i Peszki imp*owizują zen – spektakl z dostępnością

4  czerwca o godz. 19:30 Teatr Komedia w Warszawie gościć będzie Teatr Klancyk. Znani z nietuzinkowych występów improwizowanych artyści zaprosili do współpracy przy projekcie duet Marię i Jana Peszków. Zapraszamy na wyjątkowe sceniczne spotkanie – rozmowę dwojga artystów Marii Peszek i Jana Peszka, którzy rozprawiać będą o rzeczach ważnych i ważkich. Kanwą komediowego spotkania jest napisana przez nich książka „Naku*wiam zen”, której wybrane fragmenty w znany sobie sposób bez scenariusza wykona Teatr Klancyk. Wydarzenie dostępne z tłumaczeniem na polski język migowy (PJM) oraz pętlę indukcyjną.

Ilość miejsc z odpowiednią widocznością tłumacza jest ograniczona. W celu rezerwacji/ zakupu miejsc prosimy o kontakt mailowy z Justyną Piliszek: justynapiliszek@teaterkomedia.pl lub SMS pod numer +48 519 599 088.  Decyduje pierwszeństwo rezerwacji. Rezerwacje przyjmujemy do 1 czerwca. Bilety do nabycia w cenie 80 zł.

Tłumaczenie na Polski Język Migowy zapewnia Fundacja Kultury bez Barier.

WIĘCEJ INFORMACJI O SPEKTAKLU

Grafika promująca. Szare tło, a na nim napis: Taniec i niepełnosprawność. Przekraczanie granic 2023. Prowadzący warsztaty: Tatiana Cholewa i Tobiasz Berg. Start naboru. Pośrodku zdjęcia prowadzących,

Weź udział w laboratoriach Taniec i niepełnosprawność: przekraczanie granic 2023! Start naboru. 

Zaproszenie w PJM

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ogłasza nabór na laboratoria tańca dla artystek i artystów z niepełnosprawnościami i bez niepełnosprawności działających w obszarze tańca oraz pedagogów i pedagożek (także studenci i studentki), instruktorów i instruktorek, choreografów i choreografek. Laboratoria Taniec i niepełnosprawność odbędą się w dniach 23 czerwca – 1 lipca 2023 w Lądku Zdroju. Nabór zainteresowanych udziałem w laboratoriach potrwa do 31 maja.

Laboratoria są organizowane w ramach piątej jubileuszowej edycji projektu Taniec i niepełnosprawność, której tematem jest Powrót do zmysłów. Tworzenie tańca emocjami. Pokaz finałowy warsztatów odbędzie się podczas 25. Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej.

Laboratoria to praca w zamkniętej grupie liczącej ok. 14 osób uczestniczących.

Niepełnosprawność nie jest przeszkodą dla uczestnictwa w warsztatach. Staramy się zapewniać szeroką dostępność laboratoriów, uwzględniającą potrzeby uczestników i uczestniczek. W razie potrzeby udostępniona zostanie dodatkowa pomoc w zakresie komunikacji (tłumaczenie na polski język migowy, audiodeskrypcja, język prosty).

Zgłoszenia do wzięcia udziału w laboratoriach można wysyłać poprzez formularz do 31 maja 2023 roku – FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY. 

Harmonogram spotkania:

  • 23 czerwca – część teoretyczno-praktyczna dla pedagogów, pedagożek, instruktorów, instruktorek, choreografów, choreografek / przyjazd pozostałych uczestników – artystów i artystek
  • 24 czerwca – 29 czerwca – działania laboratoryjne (warsztaty, aktywności projektowe)
  • 30 czerwca – pokaz pracy w ramach Festiwalu, podsumowanie warsztatów i laboratoriów
  • 1 lipca – wyjazd uczestników.

Laboratoria poprowadzą: Tatiana Cholewa i Tobiasz Sebastian Berg.

Więcej informacji na stronie Instytutu.

Dowiedz się więcej o naborze

Grafika. Fioletowe tło, na które pada światło. Odbijają się w nim cienie. Na tle różowa ramka z białym tłem. W ramce logo Fundacji oraz napis przypomnienia: Widzę Cię człowieku dostępności. Pod spodem dwa napisy: akceptuj, zachowaj na później.

#Podziękuj Osobie od Dostępności 

Maj to miesiąc różnorodności. W tym roku 18 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy
o Dostępności. Z tej okazji Fundacja Kultury bez Barier przesyła najcieplejsze podziękowania wszystkim ludziom dostępności! Zachęcamy też Was do przyłączenia się do akcji #PodziękujOsobieOdDostępności, która potrwa do końca miesiąca. 

Tym razem jako Fundacja celowo zrezygnowaliśmy z wszelkich aktywności odbywających się w Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności. Ponieważ zależało nam by skupić się na PODZIĘKOWANIU – bardzo świadomie wszystkim TYM, którzy działają na rzecz dostępności. Koordynatorkom i koordynatorom dostępności oraz osobom, które zajmują się dostępnością w swoich instytucjach i organizacjach.
 
Chcemy im powiedzieć – WIDZIMY WAS. Wasz trud i zaangażowanie. Waszą radość, gdy odnosicie sukces. Wasze łzy, gdy jest ciężko. A wiemy, że często tak właśnie jest.
 
Dlaczego jest ciężko? W Polsce bardzo często osoby zajmujące się dostępnością NIE otrzymują wynagrodzenia albo dodatku za swoją pracę. NIE mają wsparcia Dyrekcji ani zespołu. SĄ za to często osamotnione, a nawet poniżane. SĄ niedoceniane, za to jak ZMIENIAJĄ otoczenie, w którym pracują.
 
A ZMIENIAJĄ! My to widzimy i za to dziś chcemy PODZIĘKOWAĆ. Drogie Osoby zajmujące się dostępnością DZIĘKUJEMY Wam za to, że jesteście. Za to, że chcecie wiedzieć i wciąż uczycie się, czym ta dostępność jest. Za to, że w Człowieku widzicie Człowieka, nie koszt, nie pretensje, nie słabość.
 
Za to, że zmieniacie miejsca, procedury, całe systemy, by każdy czuł się zaproszony i mile widziany u Was. Za to, że organizując wydarzenie, dbacie o to, by każdy mógł się na nie dostać i korzystać z Waszej bogatej oferty. Za to, że dzięki Wam czujemy się PODMIOTOWO.
 
Dziękujemy! Gdziekolwiek jesteście i będziecie, FKBB będzie z Wami!

Dołącz do akcji #PodziękujOsobieOdDostępności

Zachęcamy Wszystkich, uczestników_czki wydarzeń dostępnych, dyrektorów_ki Instytucji Kultury, osoby zarządzające organizacjami/firmami oraz samych ludzi dostępności, dołączcie do akcji #PodziękujOsobieOdDostępności. Akcja będzie trwać do końca maja, miesiąca różnorodności. 
 
JAK DOŁĄCZYĆ DO AKCJI?
 
Możesz:
  • złożyć życzenia pod postem na naszym profilu na Facebooku lub Instagramie
  • udostępnić nasze dziękczynne posty i dodać do niego/nich swoje życzenia
  • napisać własny post z podziękowaniami
Pamiętajcie tylko o dodaniu hashtagu: #PodziękujOsobieodDostępności.
 
Jeśli nie korzystacie z mediów społecznościowych podziękujcie osobom zajmującym się dostępnością poprzez wiadomość mailową lub na żywo. 
 
Pokażmy razem ludziom dostępności, że Widzimy ich i ich pracę!
 

Plakat promujący 6 edycję Festiwalu Filmowego Przejścia. Cieniowane fioletowo - niebieskie tło, faliste. Wygląda trochę jakby ktoś namalował je farbami. Kolory przechodzą przez siebie. Z prawego górnego rogu grafiki wychodzi ozdobny czarno-biały tunel złożony z liter: C. Przed tym tunelem ucieka napis: 6. Festiwal Filmowy Przejścia. Obok napis: 16 - 18 czerwca 2023. Kino Elektronik. Z prawego boku grafiki wychodzi pięć czarnych lub białych abstrakcyjnych plam. U dołu grafiki logotypy organizatorów i partnerów Festiwalu.

Save the date! 16 – 18 czerwca odbędzie się 6 edycja Festiwalu Filmowego Przejścia

Z wielką ekscytacją informujemy, że możecie już rezerwować wolny weekend na 16-18 czerwca 2023. Właśnie wtedy odbędzie się 6 edycja naszego dostępnego Festiwalu Filmowego Przejścia!

Pokazy w ramach trzydniowego święta kina odbędą się jak zawsze w warszawskim Kinie Elektronik. Filmy oglądać będziemy z audiodeskrypcją, napisami i pętlą indukcyjną. Więcej informacji podamy wkrótce. 

Mamy nadzieję do zobaczenia w Elektroniku!

KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH 

27 maja, godz. 11:00 – 20:00, Warszawa

26. Piknik Naukowy 

Dostępność: Wszystkie pokazy ze sceny będą tłumaczone na Polski Język Migowy. Wejście dla osób z wózkami (brama numer 1, przy al. Zieleniecka). Na miejscu są podjazdy dla wózków i windy – pomocą i informacją służyć będą przedstawiciele Organizatorów i PGE Narodowego. Stanowiska zewnętrzne (namioty) wyposażone będą w podłogę z progiem wysokości nieprzekraczającej 20 cm. W namiotach Informacji A0,B0,C0, D0, E0 oraz F0 będą dostępne  wyposażenia dla osób z niepełnosprawnością ruchową i podjazdy ułatwiające dostanie się do namiotów. Do stanowisk na galerii, gdzie znajduje się Strefa Zdrowia, najlepiej dostać się windą przy bramie nr 1 (przycisk: poziom -1). W samej galerii nie ma przeszkód architektonicznych. Tuż przed sceną wydzielona jest dedykowana przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku dostępna jest interaktywna mapa: https://mapapiknikunaukowego.kopernik.org.pl,  która posiada tryb wysokiego kontrastu. W każdym punkcie INFO na psy przewodzące czekać będą miski z wodą. 

Bilety do kupienia (u góry strony): KUP BILET

Organizator: Centrum Nauki Kopernik, Piknik Naukowy

WIĘCEJ INFORMACJI

27 maja, godz. 11:00, Warszawa

Integracyjne warsztaty rodzinne w Parku Rzeźby na Bródnie
 
Dostępność: Spotkanie kierowane jest do dzieci w wieku 5-12 lat, w tym szczególnie do dzieci w spektrum autyzmu.
 
Zapisy: muzeumdostepne@artmuseum.pl lub 577 006 290
 
Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej
 

27 maja, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl: Rodzina – z audiodeskrypcją i napisami polskimi 
 
Dostępność: napisy polskie

Bilety: Bilety w ramach TR BEZ BARIER można zakupić on-line. Przysługują osobom z niepełnosprawnościami wraz z osobą towarzyszącą. Cena biletu – 20,00 zł. W celu rezerwacji miejsc prosimy o kontakt mailowy: bezbarier@trwarszawa.pl lub z kasą TR Warszawa, mail: kasa@trwarszawa.pl / tel. 505 283 185 / tel. 570 758 620.

Organizator: TR Warszawa

WIĘCEJ INFORMACJI

30 maja, godz. 17:00, Warszawa

Spacer z Maciejem Ryszawym
 
Dostępność: omówienie planu i czasu zwiedzania, kameralna grupa, słuchawki wygłuszające i zatyczki do uszu
 
Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
 
Zapisy: Żeby się zapisać, wyślij swoje imię i nazwisko mailowo na adres: muzeumdostepne@artmuseum.pl lub poprzez SMS pod numerem: 577 006 290.

3 czerwca, godz. 15.00-17.00, Warszawa

Warsztaty aktorskie tłumaczone na Polski Język Migowy. Prowadzenie: Natalia Lange 

Dostępność: tłumaczenie PJM

Organizator: Teatr Powszechny

WIĘCEJ INFORMACJI

3 czerwca, godz. 19:00, Warszawa

Spektakl: Tęsknica w reżyserii Pameli Leończyk 

Dostępność: tłumaczenie na Polski Język Migowy, audiodeskrypcja, napisy polskie dla Głuchych lub niedosłyszących czytających w j. polskim.
 
Organizator: Teatr Powszechny 
 

4 czerwca, godz. 13:00, Warszawa 

Oprowadzanie po wystawie Dzieciństwo

Dostępność: tłumaczenie PJM, naszyjne pętle indukcyjne. Przed rozpoczęciem oprowadzania poinformuj w kasie muzeum o potrzebie skorzystania z pętli. W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy na adres: dostepnosc@ethnomuseum.pl lub telefoniczny pod numerem: 502955534.

Organizator: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

ZAPROSZENIE W PJM

WIĘCEJ INFORMACJI 

14 czerwca, godz. 17:00, Warszawa

Potrzeby i zasoby rodzica | warsztaty wzmacniające kompetencje rodzicielskie

Wejście: Bezpłatne wejściówki dostępne są w recepcji Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” i online: https://bilety.io/x3Iji

Organizator: Fundacja Artonomia, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”

WIĘCEJ INFORMACJI

 

W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”