Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

20
cze
2024

9 czerwca – 16 czerwca 2023. Wydarzenia dostępne

Grafika informująca. Białe tło. Napis: Pomóż nam stworzyć 11. Festiwal Kultury bez Barier!

Pomóż nam stworzyć 11. Festiwal Kultury bez Barier!

W tym roku, chcemy zaprosić WAS – osoby uczestniczące w Festiwalu Kultury bez Barier do jego współtworzenia! Chcemy aby ta edycja była NASZA, WSPÓLNA!

Jeżeli chcecie nam w tym pomóc, wypełnijcie poniższy formularz. Formularz, który ma 2 cele:

 1. Sprawdzenie co najbardziej interesuje Was, czyli naszych odbiorców i odbiorczynie, aby móc tworzyć program Festiwalu najbardziej odpowiadający na Wasze potrzeby
 2. Umożliwienie chętnym osobom zgłoszenia się jako Doradcy / Doradczyni w procesie tworzenia programu tegorocznej edycji Festiwalu Kultury bez Barier
Jeżeli chcesz wziąć udział w spotkaniu 15 czerwca – wypełnij formularz do 14 czerwca.
Po 14 czerwca formularz wciąż będzie aktywny, możesz dalej dzielić się z nami swoimi odpowiedziami 🙂
 
Kto może wypełnić formularz?
 • każda osoba, która aktywnie uczestniczy w kulturze
 • każdy, kto kiedykolwiek brał udział w Festiwalu Kultury bez Barier
 • każdy, kto planuje wziąć udział w Festiwalu w 2023 roku
 • osoby z niepełnosprawnościami, które interesują się kulturą i chcą brać w niej udział
 • osoby bez niepełnosprawnością, które interesują się kulturą i chcą brać w niej udział
 • osoby, które chciałyby zaangażować się w proces tworzenia programu Festiwalu
! WAŻNE: Możesz wypełnić ten formularz także jeżeli nie chcesz / nie możesz zostać Doradcą.
Będziemy pytać o Twoje możliwości na końcu ankiety.
 
Aby zostać Doradcą / Doradczynią w 11. Festiwalu Kultury bez Barier musisz wyrazić chęć i gotowość do zaangażowania się w proces kreatywny przy tworzeniu oferty Festiwalu. Praca będzie obejmować czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień, w wymiarze ok. 2-3 spotkań miesięcznie i wspólnie ustalonego zakresu działań.
 
Jeżeli chcesz zostać Doradczynią / Doradcą, od razu zarezerwuj sobie czas na udział w najbliższym spotkaniu organizacyjnym:
 • 15 czerwca od 10:00 do 12:00

lub 

 •  15 czerwca od 17:30 od 19:30.
 
Na spotkanie 15 czerwca zapraszamy wszystkich, także tych, który nie chcą zostać Doradczyniami / Doradcami. 
 
U nas wszystko podlega rozmowie – jeżeli masz pytania / wątpliwości / pomysły – NAPISZ DO NAS mailowo na adres: marta@kulturabezbarier.org. 
 
WAŻNE: Wypełnienie tego formularza nie jest równoznaczne z przyjęciem roli Doradcy w Festiwalu. Zespół Doradców / Doradczyń wybierzemy po spotkaniu 15.06.
 
Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Kultury bez Barier, Teatr Ochoty, Mazowiecki Instytut Kultury, Miasto Stołeczne Warszawa.

WYPEŁNIJ FORMULARZ

 

Plakat promujący 6 edycję Festiwalu Filmowego Przejścia. Cieniowane fioletowo - niebieskie tło, faliste. Wygląda trochę jakby ktoś namalował je farbami. Kolory przechodzą przez siebie. Z prawego górnego rogu grafiki wychodzi ozdobny czarno-biały tunel złożony z liter: C. Przed tym tunelem ucieka napis: 6. Festiwal Filmowy Przejścia. Obok napis: 16 - 18 czerwca 2023. Kino Elektronik. Z prawego boku grafiki wychodzi pięć czarnych lub białych abstrakcyjnych plam. U dołu grafiki logotypy organizatorów i partnerów Festiwalu.

6. Festiwal Filmowy Przejścia zapisy na bezpłatne pokazy trwają!

 

ZAPROSZENIE W PJM

 

UWAGA! Zmiana: Informujemy, że z przyczyn od nas niezależnych musimy przesunąć wszystkie pokazy rozpoczynające się o godz. 18:00 na godz. 18:30. Prosimy wszystkie osoby, które wybrały pokazy w tych godzinach o potwierdzenie, czy nadal są zainteresowane udziałem w seansach. Na Wasze skrzynki trafią dziś maile z prośbą o potwierdzenie lub rezygnację.

Fundacja Kultury bez Barier wraz z Kinem Elektronik zapraszają na 6. Festiwal Filmowy Przejścia. Tegoroczny weekend kina dostępnego odbędzie się w dniach 16 – 18 czerwca. Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny, obowiązują jedynie zapisy przez formularz. 

W tej edycji zaplanowaliśmy dla Was: pięć pokazów z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i pętlą indukcyjną oraz spotkania i rozmowy tłumaczone na PJM. Informacje o wydarzeniach towarzyszących podamy wkrótce.

Wśród wybranych filmów znajdziecie różnorodne pozycje. Od komedii romantycznej, przez kino akcji – science-fiction, aż po kino fabularne. Zapraszamy do zapisów przez formularz wszystkich/wszystkie kinomaniaków/kinomaniaczki! 

 Zapisy: Wstęp bezpłatny na podstawie listy uczestników. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz: ZAPISZ SIĘ!.

Jeżeli masz problem z wypełnieniem formularza zadzwoń lub napisz do nas SMS pod numerem: 793 996 475.

Harmonogram pokazów:

 •  piątek, 16 czerwca, godz. 18:30 – FILM: ,,Wszystko, wszędzie, naraz” (140 minut)

Opis filmu: „„Wszystko wszędzie naraz” to szalone połączenie kina akcji, komedii i science-fiction o niewiarygodnej bohaterce, od wizjonerskich twórców filmowych – Daniela Kwana i Daniela Scheinerta oraz producentów Anthony’ego i Joe Russo (Avengers: Endgame).

Evelyn Wang (Michelle Yeoh), borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do „multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę. Dzięki niesamowitym scenom sztuk walki, lekkiemu humorowi w stylu pop oraz przyprawiającym o bicie serca emocjom, to epicki i porywający film, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliście.

 

 •  sobota, 17 czerwca, godz. 16:00 – FILM: ,,Blisko” (105 minut)

Opis filmu: „Nominowane do Oscara i nagrodzone Grand Prix w Cannes Blisko Lukasa Dhonta to sensualna, czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków.

13-letni Léo i Rémi są nierozłączni. Towarzyszą sobie zarówno w ważnych życiowych wydarzeniach, jak i na co dzień. Wydawać by się mogło, że ich przyjaźni nic nie jest w stanie zagrozić. Jednak zawiść innych, pojawiające się plotki i typowe dla wieku dojrzewania zagubienie w świecie sprawiają, że w pewnym momencie Léo zaczyna oddalać się od swojego przyjaciela.

Dhont opowiada o bezradności, która jest nieodłącznym elementem dojrzewania – któż mając 13 lat, potrafi ocenić siłę swoich uczuć i decyzji? 31-letni belgijski reżyser nikogo nie ocenia i kieruje się niezwykłą empatią, która wyróżnia tylko największych humanistów światowego kina. Blisko staje się nie tylko pięknie sfilmowaną historią coming-of-age, lecz przede wszystkim uniwersalnym filmem o akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych, najbardziej bolesnych emocji.”

 

 •  sobota, 17 czerwca, godz. 18:30 – FILM: ,,Skołowani” (100 minut)

Opis filmu: „Maks to niepoprawny kobieciarz, a zarazem notoryczny kłamca. Gdy Anna, młoda i atrakcyjna kobieta, bierze go za niepełnosprawnego, Maks brnie w kłamstwo, licząc na kolejny łatwy podryw. Anna ma jednak inny plan – przedstawia go swojej starszej siostrze, Julii, która porusza się na wózku. Niespodziewanie, cynicznie nastawionego do świata Maksa i pełną energii Julię zaczyna łączyć coś więcej, ale… kłamstwo jako fundament relacji? Czy ta miłość ma szansę?”

 

 •  niedziela, 18 czerwca, godz. 16:00 – FILM: ,,Prawdziwe życie aniołów” (77 minut)

Opis filmu: „„Prawdziwe życie aniołów” to film fabularny inspirowany życiem Krzysztofa Globisza, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, który w 2014 roku przeszedł rozległy udar. Dziś wraca do zdrowia, przed kamerę i do teatru. Jego osobisty udział w filmie jest wydarzeniem niezwykłym i wyjątkowym – prawdopodobnie po raz pierwszy w historii kina aktor po udarze, cierpiący na afazję i paraliż, wciela się w główną rolę. W „Prawdziwym życiu aniołów” wystąpili także m.in. Kinga Preis oraz Jerzy Trela, a gościnnie na ekranie pojawiła się Anna Dymna.
Znany i ceniony aktor Adam (Krzysztof Globisz), przechodzi nagły i rozległy udar. Traci zdrowie i niezbędne do wykonywania swojego zawodu narzędzie – mowę. Pomimo niedającej nadziei diagnozy Agnieszka – żona Adama (Kinga Preis) z uporem i determinacją walczy o jego powrót do zdrowia i na scenę. Czy rodzina i przyjaciele zmotywują Adama by podjął wyzwanie i wydostał się z krainy między jawą, a snem, do której trafił w czasie choroby? Czy Adam wyjdzie z afazji i wróci do swojego życia przed udarem, kiedy był cenionym aktorem i uwielbianym przez studentów pedagogiem? Co tak naprawdę okaże się najważniejsze?”

 

niedziela, 18 czerwca, godz. 18:30 – FILM: ,,Houria” (104 minuty)

Opis filmu: „Houria (genialna Lyna Khoudri) jest utalentowaną tancerką, która pragnie zrobić światową karierę w balecie. Całe swoje życie podporządkowuje temu marzeniu. Aby związać koniec z końcem, w dzień pracuje jako sprzątaczka, a w nocy obstawia nielegalne walki. Po jednej z nich, w której wygrywa duże pieniądze, zostaje brutalnie napadnięta przez rywala.

Kiedy odzyskuje przytomność w szpitalu, jej dotychczasowy świat rozsypuje się na kawałki. Przestaje mówić i na pewno już nigdy nie będzie tańczyć. Jednak Houria nie zamierza się poddać i rozpoczyna rehabilitację. Tu poznaje kobiety podobnie jak ona poranione przez życie. Wkrótce dzięki nim odzyska pasję i sens życia.
Film nagradzanej reżyserki Mounii Meddour to pochwała kobiecości, siostrzeństwa, przyjaźni, wolności i uzdrawiającej mocy tańca.”

Dostępność pokazów:

 • napisy dla niesłyszących;
 • napisy polskie do filmu „Blisko”
 • pętla indukcyjna;
 • audiodeskrypcja;
 •  tłumaczenie PJM zapowiedzi przed filmem i dyskusji po filmie;
  możliwość odbioru z najbliższego przystanku autobusowego / tramwajowego / metra. W razie chęci skorzystania z tego rodzaju wsparcia, prosimy o kontakt telefoniczny lub SMS pod numerem: 793 996 475. 

Informacje praktyczne:

adres: Kino Elektronik – MCKM, ul. gen. Józefa Zajączka 7, Warszawa (Żoliborz)

data: 16 – 18 czerwca 2023

organizatorzy: Fundacja Kultury bez Barier, Kino Elektronik, Urząd Dzielnicy Żoliborz.

Do zobaczenia w Elektroniku!

Zapisz się! 

 

Grafika. Plakat filmu: „Najlepsze urodziny królika Karola”. Napis: Seanse przyjazne sensorycznie. Pokazy filmowe dla osób z nadwrażliwością na bodźce. „Najlepsze urodziny królika Karola” 10.06 (sobota) godz. 10.00. Film z polskim dubbingiem, czas trwania filmu: 75 min. Partner merytoryczny Fundacja Kultury bez Barier. Bilety na www.helios.pl

Helios i FKBB zapraszają na Seans Przyjazny Sensorycznie

Seanse Przyjazne Sensorycznie to inicjatywa sieci Helios i Fundacji Kultury bez Barier, mająca na celu zapewnienie wyjątkowego doświadczenia kinowego dla osób z nadwrażliwością na bodźce.

Już 10 czerwca, widzowie i widzki będą mogli obejrzeć uroczą animację „Najlepsze urodziny Królika Karola”. Pokazy odbędą się we wszystkich kinach sieci Helios w godzinach porannych. 

Opis animacji:

Spotkanie z przyjaciółmi, łowienie ryb z tatą i jedzenie tortu marchewkowego – to wszystko planował Królik Karol w swój wielki dzień. W końcu piąte urodziny obchodzi się raz w życiu! Rodzice nie poświęcają mu jednak tyle uwagi, co kiedyś, odkąd na świat przyszła jego młodsza siostra. Gdy w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń mama i tata muszą go opuścić, postanawia uczcić święto po swojemu.

Wyprawa u boku przyjaciółki Moniki i jej wesoło merdającego ogonem psa przeradza się w wielką przygodę, podczas której spotkają w lesie żaby, ślimaka i lisa o niekoniecznie dobrych zamiarach. Podczas wędrówki Karol zrozumie, kim są przyjaciele i rodzina – to będą jego najlepsze urodziny!

Dostępność: 

 • dubbing polski,
 • przyciszony dźwięk,
 • brak bloku reklamowego,
 • delikatne oświetlenie,
 • możliwość poruszania się po sali i swobodnego wyrażania emocji.

Bilety: Koszt biletu zgodny z cennikiem kina. Dostępne na stronie sieci kin Helios. 

Szczegóły dotyczące najbliższej odsłony cyklu oraz bilety dostępne są na stronie www.helios.pl/sps oraz w kasach kin. Kolejne seanse zaplanowane są na 8 lipca – „Dzieci z Bullerbyn” i 12 sierpnia – „Nowe przygody Dzieci z Bullerbyn”.

Partnerem merytorycznym cyklu jest Fundacja Kultury bez Barier, a wyjątkowy filmowy kontent dostarcza
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Dowiedz się więcej o pokazach przyjaznych sensorycznie

 

Badanie EDF dotyczące kobiet niepełnosprawnych w Europie

Przekazujemy zaproszenie do wypełnienia ankiety dotyczącej kobiet niepełnosprawnych w Europie. Ankieta będzie otwarta do 15 czerwca. U góry ankiety należy wybrać tłumaczenie na język polski (Polonais). 

Treść zaproszenia: 

Celem tej ankiety jest uzyskanie informacji, które mogą lepiej wpłynąć na politykę i programy wspierające niepełnosprawne kobiety w Europie. 

Ankieta pomoże w przygotowaniu Trzeciego Manifestu Europejskiego Forum Osób Niepełnosprawnych na temat niepełnosprawnych kobiet i dziewcząt. Kobiety niepełnosprawne w całej ich różnorodności są zaproszone do udziału. Z zadowoleniem przyjmowany jest również wkład matek osób niepełnosprawnych. Wypełnienie ankiety zajmie od 10 do 20 minut.

 
Jesteśmy bardzo wdzięczni za współpracę. Informujemy, że informacje zebrane w ankiecie są poufne. Nie pytamy o imię i nazwisko ani dane kontaktowe. W każdym raporcie zostaną użyte tylko informacje zbiorcze. Aby uzyskać więcej informacji, możesz skontaktować się z: s.shabani@edf-feph.org 

WYPEŁNIJ ANKIETĘ

 

 

KALENDARZ WYDARZEŃ DOSTĘPNYCH 

13 czerwca, godz. 18:00, Warszawa

Pokaz filmu POD ZIEMIĄ w reżyserii Michelangelo Frammartino. Po filmie rozmowa z Dianą Dąvrowską. Festiwal Sztuk Wizualnych. RELACJE. 

Dostępność: Sala wydarzenia wyposażona jest w pętlę indukcyjną. Spotkanie będzie tłumaczone na PJM. Film wyświetlany będzie z napisami dla G/głuchych oraz z audiodeskrypcją.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury 

WIĘCEJ INFORMACJI

14 czerwca, godz. 17:00, Warszawa

Potrzeby i zasoby rodzica | warsztaty wzmacniające kompetencje rodzicielskie

Wejście: Bezpłatne wejściówki dostępne są w recepcji Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” i online: https://bilety.io/x3Iji

Organizator: Fundacja Artonomia, Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”

WIĘCEJ INFORMACJI O WARSZTATACH

16 czerwca, godz. 17:00, Warszawa

Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Porządek rzeczy”

Dostępność: audiodeskrypcja, pomoce dotykowe

Organizator: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

WIĘCEJ INFORMACJI O WYSTAWIE

16 – 18 czerwca, Warszawa

6. Festiwal Filmowy Przejścia

Dostępność: napisy dla niesłyszących, napisy polskie (do filmu: „Blisko”), pętla indukcyjna, audiodeskrypcja, tłumaczenie PJM zapowiedzi przed filmem i dyskusji po filmie; możliwość odbioru z najbliższego przystanku autobusowego / tramwajowego / metra. W razie chęci skorzystania z tego rodzaju wsparcia, prosimy o kontakt telefoniczny lub SMS pod numerem: 793 996 475.

Organizator: Fundacja Kultury bez Barier, Kino Elektronik, Urząd Dzielnicy Żoliborz

Zapisy: ZAPISZ SIĘ NA FESTIWAL FILMOWY PRZEJŚCIA

 

W newsletterze promujemy także wydarzenia nadesłane do nas przez instytucje i organizacje z całej Polski. Nie odpowiadamy za ich realizację. Jeżeli masz uwagi dotyczące wydarzenia opisanego w newsletterze – skontaktuj się z jego organizatorem.

Jeśli chcesz anulować subskrypcję tego newslettera wyślij maila na adres: fundacja@kulturabezbarier.org o treści „Anulacja subskrypcji FKBB”