Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

4
mar
2024

Festiwal Filmowy Przejścia 2022

Baner Festiwalu Filmowego Przejścia. Na granatowym tle pomarańczowy napis podzielony na trzy bloki ustawione w pionie: prze -ejś - cia. Z prawej strony daty 4-6 listopada, kino Elektronik

Fundacja Kultury bez Barier i Kino Elektronik zapraszają na Festiwal Filmowy Przejścia!

Festiwal Filmowy Przejścia to wydarzenie zainicjowane przez Fundację Kultury bez Barier. Nazwa Przejścia jest rozumiana jako połączenie celu artystycznego (ambitne, wartościowe filmy) i społecznego (pokazy bez barier, otwarte dla wszystkich).

W programie znalazły się filmy polskie, jak i zagraniczne w wersji z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących oraz pętlą indukcyjną. Wybranym filmom towarzyszyć będą spotkania z twórcami (tłumaczone na polski język migowy).

Lokalizacja: Warszawa, Kino Elektronik, ul. Gen. Zajączka 7

UWAGA! Pokazy są płatne, bilety w cenie 20 zł. Bilety można kupić w kasie kina Elektronik oraz online (przy zakupie biletu online operator płatności dolicza 1 zł).

Linki do zakupu biletów podane zostały przy każdym tytule w harmonogramie.

4 listopada, piątek

  • godz. 18:00 „The Silent Twins” reż. Agnieszka Smoczyńska, Polska, Wielka Brytania, USA 2022, 113 minut

Seans z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących i pętlą indukcyjną.

OPIS FILMU:

Pokazywany premierowo na festiwalu w Cannes „Silent Twins” to najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi”. Jedna z najoryginalniejszych polskich reżyserek, która o tym, co w nas dzikie i nieokiełznane opowiada z lekkością tanecznych kroków, także w swoim anglojęzycznym debiucie daje popis nieskrępowanej wyobraźni. Wizjonerski, wypełniony muzyką „Silent Twins”, choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet.

Tym razem są to bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bliźniaczki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.

Kup bilet na film „The Silent Twins”

5 listopada, sobota

  • godz. 17:00 „Johnny” reż. Daniel Jaroszek, Polska, czas trwania: 119 minut

Seans z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i pętlą indukcyjną.

OPIS FILMU:

Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego księdza Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał w życiu łatwego startu.
Patryk włamuje się do domu w małym mieście. Wyrokiem sądu zostaje skazany na prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc chorym.
Ksiądz Kaczkowski w swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i relacji z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A robi to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje przed wyzwaniem walki z chorobą. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.

Kup bilet na film „Johnny”.

  • godz. 20:00 „Lombard” reż. Łukasz Kowalski, czas trwania: 81 minut

Seans z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i pętlą indukcyjną.

Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserem. Rozmowa będzie tłumaczona na PJM.

OPIS FILMU:

Poruszająca i pełna humoru komedia dokumentalna o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Szalone, marketingowe pomysły Wieśka i czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym futrem wzbudzają naszą sympatię. Choć lombard przynosi straty, staje się ważnym centrum życia dzielnicy. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnia próbę ratowania biznesu i miłości.

Kup bilet na film „Lombard”.

6 listopada, niedziela

  • godz. 17:00 „Teściowie” reż. Jakub Michalczuk, Polska, czas trwania: 81 minut

Seans z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i pętlą indukcyjną.

Po seansie zapraszamy na spotkanie z Marcinem Dorocińskim. Rozmowa będzie tłumaczona na PJM.

OPIS FILMU:

Czy wesele po odwołanym ślubie to przepis na katastrofę? Owszem. I to jaką! Dwie rodziny różni wszystko – pochodzenie, status, zawartość portfela, gust. Rodzice pana młodego (Maja Ostaszewska i Marcin Dorociński) i panny młodej (Izabela Kuna i Adam Woronowicz) początkowo są w szoku. Co takiego się stało? Kto zawinił? Co z weselem? Czy witać gości? Grać muzykę? Polewać wódkę? Kto pokroi tort? Od słowa do słowa uprzejme uśmiechy zamieniają się w publiczne pranie brudów. Aż wreszcie wybucha prawdziwa bomba… A tymczasem, wesele rozkręca się w szaloną imprezę. I nikomu nie przeszkadza brak młodej pary.

Kup bilet na film „Teściowie”

  • godz. 20:00 „Śubuk” reż. Jacek Lusiński, Polska,  czas trwania: 112 minut.

Seans z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i pętlą indukcyjną.

OPIS FILMU:

Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”. Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem. Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

Kup bilet na film „Śubuk”

 

Podczas seansów zapewniamy animatorkę, która zaopiekuje się Państwa dziećmi.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia asystenta-wolontariusza w dotarciu na seanse do Kina Elektronik – napisz do nas!

mail: fundacja@kulturabezbarier.org, tel/SMS:793 996 475


Organizatorzy Festiwalu Przejścia:

Fundacja Kultury bez Barier, Kino Elektronik

Logotyp Fundacji Kultury bez barierlogotyp Kina Elektronik