Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Inne

21
wrz
2021

MOŻESZ BYĆ BLISKO! Rusza 9. Festiwal Kultury bez Barier

Baner festiwalowy. Duży biały napis możesz być blisko. W tle duzy wykrzyknij i daty festiwalu od 30 wrzesnia do 10 października 2021.

MOŻESZ BYĆ BLISKO! 

Każdy MOŻE cieszyć się razem z nami świętem dostępnej kultury!

Sprawdź program 9. Festiwalu Kultury bez Barier (LINK).

Wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnością WZROKU

Wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnością SŁUCHU

Wydarzenia dostępne dla osób ze spektrum AUTYZMU

Wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnością INTELEKTUALNĄ

Program Festiwalu Kultury bez Barier z podziałem na sekcje.

Festiwal Kultury Bez Barier to wielkie święto kultury dostępnej dla wszystkich i najbardziej otwarte wydarzenie w kraju. To wydarzenie, które integruje polskie społeczeństwo i otwiera na potrzeby osób często wykluczanych z codziennego życia społecznego i kulturalnego. Hasło festiwalu, które będzie nam tym razem towarzyszyć to MOŻESZ być blisko!

 – Ogromnie zależy nam na tym, aby ten festiwal na nowo obudził wszystkich, którzy odrobinę przysnęli w czasie pandemii i przyzwyczaili się do siedzenia w domu, przed komputerami. Liczymy, że znowu osoby z niepełnosprawnościami ruszą do instytucji kultury, a te zachwycą uczestników festiwalu nowymi propozycjami. I znowu będziemy blisko – mówi Robert Więckowski z Fundacji Kultury Bez Barier.

9 edycja Festiwalu Kultury Bez Barier będzie trwała od 30 września do 10 października.
W tym roku program festiwalu tworzy 61 instytucji i organizacji kultury z 14 polskich miast: Lublina, Krakowa, Bielsko-Białej, Gdańska, Gdyni, Torunia, Piekar Śląskich, Rzeszowa, Łodzi, Białegostoku, Wrocławia, Chorzowa, Poznania i Nowego Sącza. W ramach festiwalu odbędzie się blisko 200 wydarzeń w całej Polsce! Razem przełamujemy bariery, tworzymy nowe rozwiązania i umożliwiamy uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych na nowym poziomie. 

Nowości 9. FKBB

Przed nami festiwalowe spektakle, pokazy filmowe, wystawy, spacery, spotkania i warsztaty, udostępnione za pomocą napisów dla niesłyszących, tłumaczenia na polski język migowy, audiodeskrypcji, pętli indukcyjnej, materiałów do dotykania czy pomocy festiwalowych asystentów. W programie nie zabraknie również propozycji odpowiadających na potrzeby uczestników w spektrum autyzmu. 

 W tym roku wiele instytucji zgłosiło na festiwal wydarzenia stworzone z myślą o osobach w spektrum autyzmu. Dzięki takim rozwiązaniom jak „pokoje wyciszenia”, „ciche godziny” i słuchawki wyciszające, możemy zapewnić uczestnikom ze szczególnymi potrzebami spokojny odbiór sztuki i komfortowy udział w warsztatach czy spotkaniach. To nowa jakość i absolutny hit nadchodzącej edycji – zapowiada Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier. 

Na takie wydarzenia będzie można pójść m.in do Muzeum Emigracji w Gdyni, Zachęty-Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Warszawy, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu czy Teatru Starego w Lublinie. 

Dostępność Festiwalu to:

Dostęp do informacji – dostępna strona www zgodna ze standardem WCAG 2.0., dostępne materiały promocyjne

Dostępne zaproszenia – w edytowalnych dokumentach, wideo zaproszenia w polskim języku migowym (PJM), zaproszenia w łatwym tekście

Komunikacja – zapewniamy kontakt z organizatorami w dostępnej dla poszczególnych grup odbiorców formie, m.in. z widzami Głuchymi kontaktujemy się mailowo oraz przez SMSy.

Doświadczony i przeszkolony zespół – Festiwal tworzą eksperci ds. dostępności, osoby z niepełnosprawnościami, koordynatorzy dostępności w poszczególnych instytucjach oraz przeszkoleni z obsługi widzów z różnymi niepełnosprawnościami wolontariusze

Asystent-wolontariusz – zapewniamy naszym widzom z niepełnosprawnością wzroku asystentów-wolontariuszy

Dostępność ekonomiczna wydarzeń – większość wydarzeń jest bezpłatna albo bilety są w specjalnej festiwalowej cenie.

Dostępność wydarzeń – w zależności od grupy docelowej zapewniamy audiodeskrypcję, materiały dotykowe, napisy dla niesłyszących, tłumaczenie na polski język migowy, pętlę indukcyjną oraz materiały w łatwym tekście, a także tłumaczenia na język angielski

Fundacja Kultur Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich, Disney Polska

Patronat honorowy:  

Rzecznik Praw Obywatelskich,  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Patronat medialny:

Radio 357, Co Jest Grane, Noizz.pl, Igers Poland

 


 

Sprawdź program 9. Festiwalu Kultury bez Barier (LINK).

Wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnością WZROKU

Wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnością SŁUCHU

Wydarzenia dostępne dla osób ze spektrum AUTYZMU

Wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnością INTELEKTUALNĄ

Projekt dla:

Dostępność

  • Audiodeskrypcja

  • Materiały dotykowe

  • Napisy dla niesłyszących

  • Napisy polskie

  • Tłumaczenie na polski język migowy

  • Pętla indukcyjna

  • Tekst łatwy

  • Przedprzewodnik

  • Asystent

Gdzie

Instytucje kultury w całej Polsce

Termin

21 września 2021
godzina 00:00

Cena biletu

Wstęp wolny