Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Inne

25
wrz
2020

MOŻESZ! Rusza 8. Festiwal Kultury bez Barier

Baner Festiwal Kultury bez Barier. MOŻESZ

MOŻESZ! 

Każdy MOŻE cieszyć się razem z nami świętem dostępnej kultury!

Sprawdź program 8. Festiwalu Kultury bez Barier (LINK).

 

Wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnością WZROKU

Wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnością RUCHOWĄ

Wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnością SŁUCHU

Wydarzenia dostępne dla osób ze spektrum AUTYZMU

Wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnością INTELEKTUALNĄ

 

Program Festiwalu Kultury bez Barier z podziałem na sekcje.

 

Wszystko odbędzie się w dniach 25 września – 4 października 2020 roku; stacjonarnie i on-line. Festiwal jest od zawsze potężną dawką dostępnej kultury, dostępnej dla wielu – mamy nadzieję, że dla każdego. Bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności lub jej brak, sytuację rodzinną, możliwości ekonomiczne, miejsce zamieszkania, pochodzenie, wiek i płeć każdy może w jego bogactwie znaleźć coś dla siebie.

 

8 FKbB odbędzie się i będzie bezpieczny. Wszystkie instytucje, biorące w nim udział, już teraz pamiętają o wymaganiach stawianych nam przez Covid-19 i robią, co się tylko da, by sprostać regułom sanitarnym. Kina, teatry, galerie, muzea i inne miejsca festiwalowych spotkań będą bezpieczne, zdezynfekowane i będą czekały z wartościową i bogatą ofertą odpowiednio dostosowanych wydarzeń.

 

W tym roku spotkamy się także w sieci, wiele festiwalowych pokazów i warsztatów odbędzie się za pośrednictwem platform internetowych, a wszystko z pełną dbałością o dostępność.

 

Nowości 8. FKBB

Będzie miejsko i wizualnie! 
Motywem przewodnim tej edycji festiwalu będą murale, neony, transparenty, wlepki, różnego rodzaju interwencje artystyczne obserwowane na ulicach miast i miasteczek. Chcemy je opowiedzieć osobom z niepełnosprawnościami i każdy MOŻE nam w tym pomóc! Już teraz mamy zgłoszonych kilkadziesiąt obiektów, do których powstaną audiodeskrypcje, tłumaczenia na PJM, opisy w łatwym tekście. Pierwszy raz w historii będziemy masowo udostępniać kolory, kształty i słowa wpisane w ulice, ściany, parki i chodniki.

Będzie międzynarodowo! 
Dostępność to także otwarcie na osoby mówiące w innych językach niż polski i polski język migowy. Wiemy o tym od dawna, ale w tym roku mamy wreszcie okazję dołożyć tę cegiełkę do naszej festiwalowej budowli. Zapraszamy wszystkich posługujących się angielskim i rosyjskim. MOŻECIE sprawdzać harmonogram festiwalowych wydarzeń, znajdziecie w nim coś dla siebie.

Będzie wirtualnie! 
Rok 2020 to powszechne wykorzystywanie internetu, wiadomo – Covid-19. Nie rezygnujemy z tej tendencji; wprost przeciwnie chcemy wykorzystać jej potencjał na potrzeby festiwalu. Niektóre pokazy, spektakle, warsztaty, spotkania czy spacery odbędą się wirtualnie. Merytorycznie wszystko nadal będzie się zgadzało, zmieni się tylko miejsce/medium festiwalowego wydarzenia, a dzięki temu każdy/każda, bez względu na odległość geograficzną, MOŻE już teraz rezerwować czas i szykować się na 8. FKBB.

8. Festiwal Kultury Bez Barier będzie, podobnie jak w poprzednich edycjach, wydarzeniem integrującym polskie społeczeństwo i uwrażliwiającym na potrzeby osób wykluczanych ze zwykłej codzienności życia społeczno-kulturalnego.

 

Dostępność Festiwalu to:

Dostęp do informacji – dostępna strona www zgodna ze standardem WCAG 2.0., dostępne materiały promocyjne

Dostępne zaproszenia – w edytowalnych dokumentach, wideo zaproszenia w polskim języku migowym (PJM), zaproszenia w łatwym tekście

Komunikacja – zapewniamy kontakt z organizatorami w dostępnej dla poszczególnych grup odbiorców formie, m.in. z widzami Głuchymi kontaktujemy się mailowo oraz przez SMSy.

Doświadczony i przeszkolony zespół – Festiwal tworzą eksperci ds. dostępności, osoby z niepełnosprawnościami, koordynatorzy dostępności w poszczególnych instytucjach oraz przeszkoleni z obsługi widzów z różnymi niepełnosprawnościami wolontariusze

Asystent-wolontariusz – zapewniamy naszym widzom z niepełnosprawnością wzroku asystentów-wolontariuszy

Dostępność ekonomiczna wydarzeń – większość wydarzeń jest bezpłatna albo bilety są w specjalnej festiwalowej cenie.

Dostępność wydarzeń – w zależności od grupy docelowej zapewniamy audiodeskrypcję, materiały dotykowe, napisy dla niesłyszących, tłumaczenie na polski język migowy, pętlę indukcyjną oraz materiały w łatwym tekście, a także tłumaczenia na język angielski, ukraiński, rosyjski, białoruski.

Festiwal Kultury Bez Barier organizują:

Fundacja Kultury Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Teatr Ochoty, Bemowskie Centrum Kultury.

Patronat honorowy:  

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Rzecznik Praw Obywatelskich,  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 


 

Sprawdź program 8. Festiwalu Kultury bez Barier (LINK).

Wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnością WZROKU

Wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnością RUCHOWĄ

Wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnością SŁUCHU

Wydarzenia dostępne dla osób ze spektrum AUTYZMU

Wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnością INTELEKTUALNĄ

Projekt dla:

Dostępność

  • Audiodeskrypcja

  • Materiały dotykowe

  • Napisy dla niesłyszących

  • Napisy polskie

  • Tłumaczenie na polski język migowy

  • Pętla indukcyjna

  • Tekst łatwy

  • Przedprzewodnik

  • Asystent

Gdzie

Instytucje kultury w całej Polsce

Termin

25 września 2020
godzina 10:00

Cena biletu

Wstęp wolny