Przejdź do menu głównego Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki

Artykuł

3
paź
2020

Teatrosfera bez barier – „Letnicy” w Teatrze Narodowym

Zdjęcie ze spektaklu. Dwie kobiety w białych sukniach siedzą na trawie, rozmawiają.

Wraz z Teatrem Narodowym w Warszawie zapraszamy na spektakl „Letnicy” Maksima Gorkiego w reżyserii Macieja Prusa.
Spektakl jest realizowany w ramach projektu „Teatrosfera bez barier. Akt II” i jest częścią programu Festiwalu Kultury bez Barier.

Spektakl z napisami dla niesłyszących i audiodeskrypcją będzie grany w dniach 3 i 4 października 2020 o godzinie 16:00.

 

Opis spektaklu:

Zaczyna się spokojnie – jasne letnie dni, tętniąca życiem przyroda, przechadzki i kurtuazyjne rozmowy. Sceniczna opowieść, początkowo bliska sielance, z czasem staje się coraz bardziej mroczna. Nad głowami letników zbierają się chmury. Pojawiają się tony dramatyczne i groteskowe. „Jakiż to smutny wodewil!” – mówi jedna z postaci, Zamysłow. Okazuje się, że porozumienie bohaterów jest pozorne, narasta niepewność, nikt tu nikogo nie darzy zaufaniem, a znaczone egoizmem wzajemne relacje stają się coraz bardziej okrutne.

Podążając za Gorkim Maciej Prus tworzy ironiczno-gorzki portret dzisiejszej inteligencji. Z jednej strony jest pełen niepokoju, ciążący ku autorytaryzmowi świat zewnętrzny, który rzutuje na bohaterów, z drugiej – precyzyjna analiza psychologiczna ich skomplikowanego świata wewnętrznego. Inteligencja mierzy się nie tylko z gorączką uczuć, brakiem wzajemnego zrozumienia, ale także z marazmem i własną niemocą. Pojawiają się pytania o powinności społeczne, o życie bez wyznaczonego kierunku, bez ciężaru i bez ideałów. „Dziwne jest nasze życie! – przyznaje Warwara Michajłowna. – Mówimy, mówimy – i nic więcej! Nagromadziliśmy mnóstwo opinii… z jakąś podejrzaną szybkością przyjmujemy je i odrzucamy… A pragnień, jasnych, mocnych pragnień nie mamy… nie! (…) Mówię o wszystkich. Żyjemy nieszczerze, brzydko, nudno**”.

Więcej o spektaklu „Letnicy.

 

Bilety

Rezerwacji na spektakl można dokonywać poprzez stronę Festiwalu Kultury bez Barier.

Spektakl 3 października

Spektakl 4 października

Logo MKIDN
Udogodnienia do spektaklu zostały przygotowane w ramach projektu „Teatrosfera bez barier. Akt drugi”. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.